Connect with us

Njihuni me produktet që përkeqësojnë tensionin dhe nxisin ankthin

Kuriozitete

Njihuni me produktet që përkeqësojnë tensionin dhe nxisin ankthin

Njihuni me produktet që përkeqësojnë tensionin dhe nxisin ankthin

Disa ushqime ju bëjnë më të qetë dhe disa mund të rrisin nivelin e stresit dhe ankthit. Sheqeri

Megjithëse sheqeri ngre shpejt nivelin e energjisë, kjo energji do të fillojë të bjerë pas disa minutash. Në vend të sheqerit, zgjidhni ushqime të shëndetshme të freskëta, të tilla si banane dhe luleshtrydhe.

Kafeina

Studime të shumta kanë treguar se kafeina mund të përkeqësojë ankthin dhe të rrisë nivelin e stresit. Kafeina nuk gjendet vetëm në kafe, por edhe në çaj, pije energjetike, lëngje dhe çokollata.

Kripa

Marrja e tepërt e kripës rrit nivelin e presionit të gjakut dhe e bën punën e zemrës më të vështirë. Kjo mund të shkaktojë një rritje të papritur të niveleve të hormoneve të stresit. Acidet yndyrore te ngopura

Studimet kanë treguar se acidet yndyrore të ngopura rrisin rrezikun e depresionit, ankthit dhe stresit kronik.

www.noa.al – Agjencia Kombëtare e Lajmeve NOA, pjesë e NOA-InfoMedia. Viti i njëmbëdhjetë i transmetimit.
Të gjitha të drejtat janë të rezervuara © 2007-2017 Agjencia Kombëtare e Lajmeve NOA.

Lexo Me Shume
Dicka qe mund te ju pelqej..
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

More in Kuriozitete

Me te lexuarat

Te ndryshme

Facebook

To Top