Connect with us

Ndahet nga jeta spikeri i njohur shqiptar, humb jetën në krye të detyrës

Kuriozitete

Ndahet nga jeta spikeri i njohur shqiptar, humb jetën në krye të detyrës

Ndahet nga jeta spikeri i njohur shqiptar, humb jetën në krye të detyrës

Lajme

A. T

Roland Roshi, një ndër regjisorët më të vjetër në Radio Televizionin Shqiptar është ndarë papritur nga jeta sot pasdite.

Roshi ishte në krye të detyrës, përpara një edicioni informativ në RTSH kur u godit nga sëmundja, dhe pavarësisht reagimit dhe dërgimit të shpejtë në spital ai nuk mundi të fitonte betejën me jetën.

Roshi ka dhënë për shumë vite kontribut në RTSH si folës e regjisor.

Roland Roshi ka lindur dhe është rritur në qytetin e Përmetit. Ka mbaruar Institutin e Lartë të Arteve, që sot njihet si Akademia e Arteve të Bukura.

Ka filluar punë për herë të parë në qytetin e Fierit, në teatrin Bylis të qytetit të Fierit ku është shquar për rolin e tij si “Avni Rustemi”, tek Drama “Dy krisma në Paris”.

©Copyright JOQ

Lexo Me Shume
Dicka qe mund te ju pelqej..
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

More in Kuriozitete

Me te lexuarat

Te ndryshme

Facebook

To Top