Connect with us

Trupi ju jep një nga këto shenja? Ja ç’duhet të bëni menjëherë!

Shëndetësi

Trupi ju jep një nga këto shenja? Ja ç’duhet të bëni menjëherë!

Një mënyrë jetese e shëndetshme dhe një dietë e ekujlibruar, duhet të jetë prioritet për të gjithë. Megjithatë, kjo nuk do të thotë se trupi juaj do të jetë i lirë nga toksinat e ndodhura në mjediset ku shkelim çdo ditë, të cilat ndikojnë negativisht në shëndetin e përgjithshëm.

Trupi i njeriut ka një mekanizëm natyror detoksifikimi përmes urinimit dhe djersitjes, por ende disa toksina mund të mbeten në trup dhe të shkaktojnë sëmundje të rënda.

Këto janë 9 shenja që tregojnë se trupi juaj ka toksina të tepërta dhe ju duhet ta pastroni sa më shpejt të jetë e mundur:

Nivelet e ulëta të energjisë dhe lodhja mund të tregojnë se trupi juaj është i mbushur me toksina. Prandaj, në mëngjes është koha më e mirë për të detoksidikuar organizmin.

Dhimbjet e kokes:

Dhimbje koke të shpeshta pa asnjë arsye të dukshme, mund të tregojnë se trupi juaj është i ngarkuar me toksina. Kryerja e një detoksifikimi të plotë të trupit mund të jetë zgjidhje e problemit tuaj.

Problemet me fshikëzën e tëmthit:

Pas konsumimit të ushqimeve të larta në yndyrë, ju mund të përjetojnë dhimbje në stomak apo fshikëzën e tëmthit, si një shenjë se brenda trupit tuaj mund të ndodhen shumë toksina. Dhimbja në trup është rezultat i përmbajtjes toksike.

Afshe të nxehta:

Afshet e nxehta mund të jenë një tjetër simptomë e pranisë toksike në trup, gjë e cila pastrohet shpesh me anë të djersës. Duke marrë hapat e nevojshëm për të pastruar trupin tuaj do të rivendosni mirëqenien dhe shëndetin e përgjithshëm të trupit.

Gjuha e verdhë apo e bardhë:

Nëse keni një shtresë të verdhë apo të bardhë në sipërfaqen e gjuhës, si dhe frymë të keqe, keni nevojë për të detoksifikuar trupin. Kur organizmi juaj të jetë pastruar, gjuha juaj do të kthehet në ngjyrë rozë apo të kuqe të zbehtë.

Dhjami i barkut:

Akumulimi i yndyrës në zonën e barkut është një simptomë e toksinave në trup. Një dietë detoksifikuese është e nevojshme pasi ajo ndikon në metabolizëm duke rregulluar nivelet e glukozës dhe kolesterolit.

Probleme me lëkurën:

Lëkura e thatë, skuqje, rritim, si dhe puçrra fytyre, tregojnë se ju duhet të detoksifikoni organizmin në vend të përdorimit të produkteve të lëkurës. Shmangni kimikatet dhe përdorni zgjidhje natyrore.

Lexo Me Shume
Dicka qe mund te ju pelqej..
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

More in Shëndetësi

Me te lexuarat

Te ndryshme

Facebook

To Top