Connect with us

Kjo është arsyeja pse trupi ju mbledh ujë! Ja si ta shmangni atë

Shëndetësi

Kjo është arsyeja pse trupi ju mbledh ujë! Ja si ta shmangni atë

Mbajtja e lëngjeve është akumulimi i ujit në inde, si rezultat i mosbalancimit në trup. Trupi ynë është një sistem kompleks i hormoneve që vazhdimisht ndreq nivelet e lëngjeve në mënyrë që t’i mbajë ato të qëndrueshme.

Kjo është arsyeja pse pirja më shumë se sasia e rekomanduar e ujit nuk shkakton ndonjë problem. Ajo eliminohet nga veshkat në formën e urinës ose djersës.

Për të parandaluar mbajtjen e lëngjeve, duhet të shmangni së bëri 6 gjërat e mëposhtme që ndoshta janë duke e shkaktuar atë:

Konsumoni shumë natrium

Natriumi është i pranishëm në pothuajse çdo ushqim që hamë, por duke konsumuar shumë dhe duke mos pirë ujë mjaftueshëm mund të rezultojë në mbajtjen e lëngjeve.

Ushqime të përpunuara

Ushqimet e përpunuara përmbajnë shumë sheqer dhe natrium, dy substanca që konsiderohen si shkaqet kryesore të edemës.

Dehidratim

Nëse nuk pini shumë ujë do të përfundoni duke u hidratuar. Dehidratimi do të çojë në ënjtjen e indeve.

Mungesa e vitaminës B6

Mungesa e vitaminës B6 në trup mund të shkaktojë mbajtjen e lëngjeve. Burimet më të mira të vitaminës B6 janë toni i peshkut, farat e lulediellit, patatet, fistikët, bananet ose pula.

Mungesa e magnezit

Magnezi është një nga mineralet më të rëndësishme për shëndetin tonë dhe shumë prej nesh vuajnë nga mungesa e magnezit. Ne duhet të marrim të paktën 200 mg. në ditë. Marrja e sasisë optimale të magnezit do të parandalojë mbajtjen e lëngjeve. Magnezi mund të gjendet në ushqime të tilla si arra, fruta të thata, avokado dhe spinaq.

Mungesa e kaliumit

Mungesa e kaliumit në trup mund të çojë në mosbalancimin dhe mbajtjen e lëngjeve, ndërsa minerali rregullon balancën e ujit në trup. Ushtrimi është çelësi për mosmbajtjen e lëngjeve në trup.

Do të aktivizoni qarkullimin në këmbët tuaja duke shtypur muskujt në venat dhe duke lejuar lëngjet e tepërta të eliminohen përmes urinës dhe djersës.

Për të parandaluar mbajtjen e lëngjeve në trup, ju gjithashtu duhet të konsumoni më shumë fruta dhe perime. Ato përmbajnë flavonoide të cilat do të ndihmojnë shumë në largimin e lëngjeve të tepërta nga trupi.

Shmangni veshjet e ngushta, pasi ajo mund të dëmtojë qarkullimin e gjakut. Mundohuni të mos bëni dush me ujë të nxehtë në mënyrë që të parandaloni dehidratimin.

Copyright shije.al / Ndalohet kopjimi dhe riprodhimi i paautorizuar i materialit

Lexo Me Shume
Dicka qe mund te ju pelqej..
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

More in Shëndetësi

Me te lexuarat

Te ndryshme

Facebook

To Top